خانه » دسته‌بندی نشده » vxlan را شروع کنیم
16 فروردین 1400

vxlan را شروع کنیم

آیا پیش امده برای شما که درموقعیتی قرار بگیرید که نیاز باشه تعدادی Host در یک Subnet قرار گیرند با وجود اینکه در نقاط مختلف شبکه قرار گرفته اند . درسته شاید درذهن شما VLAN به عنوان راهکار بیاد . VLANامروزه با اما هایی همراه شده است . با وجود مزایای Layer 3 Routingدر شرایط Multiple path load balancing ، که امروزه پیشنهاد می شود ، VLANجایی برای ارتباطات نخواهد داشت . این درحالی است که می نمی خواهیم مزایا Layer 2را به خاطر Layer 3 Routing  ازدست بدهیم . بنابراین VXLAN می تواند به عنوان گره گشا بامزایای شاید به مراتب خیلی فراتر از حل مشکلات VLANپا به شبکه و ارتباطات شبکه ای گذاشته است .

VXLANیعنی ارایه سرویس لایه 2 در نقاط  Edge شبکه ، و یا حتی ارایه سرویس لایه3 در نقاط Edge شبکه .

از جمله مشکلات VLAN در دیتاسنتر ها ودر ادامه آن در دیتاسنترهای Cloud Base ، محدودیت تعداد VLAN بود . تعداد حدودد 4000 تا نمی تواند کفاف مدیریت ترافیک در دیتاسنترها را بدهد . VXLAN این محدودیت را ندارد . زیرا می تواند به تعداد 24 بیت انتخاب برای VLAN ID که به آن VNI ID گفته می شود تفکیک ترافیک در لایه 2  و یا حتی لایه 3 را انجام دهد . با این تعداد بالا ID ، Service Providerها براحتی می توانند تفکیک مشتریان را انجام دهند در حالی که VNI ID، یکتا باشه در کل شبکه .برای انجام این تفکیک ، کافی است که کل ارتباطات زیرساخت ، که به آن Underlay گفته می شود ، با پروتکل هایی که وظیفه راه اندازی فضای Layer 3 و همچنین tunnelling های خاص بدون اینکه که خودتان VPN Tunnel آماده کنید ، تنظیم شده باشد . به عبارت دیگر VXLANمسولیت encapsulation فریم های لایه 2 را در داخل پکت های لایه 3 به عهده دارد .  این پکت ها براساس منطق Layer 3 Routing مسیریابی می شود و به مقصد می رسد . در شرایطی که VXLANراه اندازی می شود ، دیگر معایب STP و یا معایب راه اندازی VPNرا نداریم . کافی است که با مکانیزم هایی هوشیاری را به لایه Edge بیاوریم تا آنها با شناخت از اینکه کدام MAC در کدام نقطه شبکه قرار دارد ، باencapsulation آن را به مقصد برساند .

تقریبا شبیه به کاری که MPLS انجام می داد در فرایند MPLS VPN به کمک VRF  .

در شرایط Software Define Network ، چشم انداز راه اندازی Virtual Network هایی مستقل از شکبه فیزیکی ، یا به عبارتی ، راه اندزای Segment های جدید به ازای مشتریان جدید ، شدنی نیست مگر استفاده از VXLAN  . این ابزار باعث می شه که یک مشتری بتواند شبکه جدید خود را راه اندازی بکنه بدون اینکه تحت تاثیر سایر مشتریان و یا سایر Subnet های دیتاسنتر باشد .

در ادامه نوشته ها شما با معماری VXLAN و انواع آن بیشتر آشنا خواهید شد .

نویسنده : مهدیه توکلی

 

admin

preloader