خانه » دسته‌بندی نشده » Cisco VXLAN BGP EVPN چیست ؟
16 فروردین 1400

Cisco VXLAN BGP EVPN چیست ؟

یکی از راه هایی که VXLAN برای برقراری ارتباطات Overlay کمک می گیرد ، استفاده از پروتکل BGP و قابلیت های آن علاوه از Routing است .

همانطورکه در گذشته در ساختار MPLS VPN ، از پروتکل BGP برای برقراری ارتباط و جابه جایی Route های Customer ها که از طریق VRF دریافت می شود استفاده می شد . در VXLAN نیز پروتکل BGP نیز می تواند همانند یک Tunnel عمل کند و اطلاعات لایه 3 مشتری که توسط VRF تحویل داده می شود را جابه جا کند . اما اینبار نیاز ما Layer 2 است ، یعنی اطلاعات Control Plane ایی که این بار از جنس MAC و VLAN هست به عنوان اطلاعات Customer باید تحویل به BGP داده شود و در نقطه دیگه ای از شبکه تحویل داده شود .

بنابراین در قابلیت های پروتکل BGP ، Layer 2 VPN که به آن Ethernet VPN  یا EVPN گفته می شود وجود دارد .

BGP به کمک Extended Community ها قادر به جابه جایی MAC Adress هاست .  در اینجا روترهای Edge که به آن VTEP گفته می شود وظیفه VXLAN را بازی می کنند و روترهای Core نقش فقط فوروارد کننده هم برای BGP Route ها هم برای Data را به عهده دارند بدون اینکه درگیر Control Plane مشتریاهای مختلف شده باشند .

به صورت کلی در شرایطی که VXLAN BGP EVPN وظیفه Overlay را بازی می کند ، پروتکل های BGP و PIM sparse mode به عنوان پروتکل های اصلی نقش آفرینی می کنند . PIM وظیفه انتقال ترافیک های BUM را به عهده دارد .

 

در ادامه نوشته ها ، شما با معماری VXLAN و انواع آن بیشتر آشنا خواهید شد .

نویسنده : مهدیه توکلی

admin

preloader